Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Tecno Spark 10 Pro 8/128GBPre-owned
Starry Black| Official| 128GB
৳12999 Tk
The Tecno Spark 10 Pro offers a vibrant 6.8-inch FHD+ display, Helio G88 processor, and ample 8GB RAM with 128GB storage. Its 50 MP AI camera and 32 MP selfie camera deliver stunning photos, ideal for creators on a budget.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
8GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | 2460 x 1080 pixels (FHD+), 396 PPI |
| Dimensions | 168.41 x 76.2 x 8.46 mm |
| Weight | Approx. 208 grams |
| SIM | Dual Nano SIM |
| OS | Android 13, HiOS 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 (12nm) |
| Network | 4G LTE, HSPA+, GSM |
| Memory | 8GB RAM, 128GB internal storage (expandable via microSD) |
| Main Camera | 50 MP (wide) + AI lens, Dual LED flash |
| Selfie Camera | 32 MP (wide), Dual LED flash |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Gyroscope, Proximity |
| Battery Info | 5000 mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | DTS audio, AI scene optimization, customizable HiOS |



